SEC Nedir? SEC’in Açılımı ve Görevleri Nelerdir?

Ekonomi haberlerinde sıkça duyduğumuz ‘SEC’ ne anlama geliyor merak ediyoruz. SEC ile detayları içeriğimizde anlatıyoruz.

SEC, İngilizce’de “U.S. Securities and Exchange Commission” ifadesinin kısaltmasıdır.

Türkçeye çevrildiğinde ‘Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ olarak geçiyor.

SEC, yani tam açılımıyla Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, finansal piyasaların düzenleyicisi ve denetleyicisi olarak görev yapar.

1934 yılında Büyük Buhran’ın ardından kurulan SEC, yatırımcıları korumak, adil ve düzgün çalışan piyasaları sağlamak ve sermayenin ekonomik büyümeyi desteklemesi adına etkin bir şekilde tahsis edilmesini teşvik etmek amacıyla oluşturulan bir kurum.

SEC’in pek çok görevi bulunuyor.

Esas amacı, yatırımcıları korumak, şeffaflığı artırmak ve adil bir pazar ortamı sağlamak.

Şirket Raporlama İhtiyaçlarını Belirleme

Şirketlerin kamuya açık olmaları durumunda finansal durumlarını ve işlemlerini düzenli olarak rapor etmelerini sağlar. Bu, yatırımcıların doğru ve zamanında bilgilendirilmesine olanak sağlar.

Manipülasyon ve Dolandırıcılığı Önleme

SEC, menkul kıymetler piyasasında manipülasyon, hile ve dolandırıcılığı engellemek için çaba harcar. Bu, yatırımcıların aldatılmasını önlemek amacıyla yapılır.

İzinsiz Menkul Kıymet Satışlarını Engellemek

Şirketler ve bireyler, yasalara ve düzenlemelere uygun olmayan şekilde menkul kıymetler satmaya çalıştıklarında bu tür faaliyetlere müdahale eder.

Kurumsal Finansal Bilgilerin Şeffaflığını Sağlamak

Şirketlerin finansal bilgilerini düzenli olarak yayınlamalarını ve bu bilgilerin doğru ve şeffaf olmasını sağlar.

Yatırım Fonları ve ETF’lerin Denetlenmesi

SEC, yatırım fonları ve borsa işlem gören fonlar gibi yatırım ürünlerinin yönetimi ve operasyonlarına ilişkin düzenlemeler yapar.

Ticaret ve Sermaye Piyasalarını İnceleme

Menkul kıymetler piyasasının genel sağlığı, etkinliği ve rekabetçiliğini değerlendirir. Bu görevler, SEC’nin ABD’deki menkul kıymetler piyasasının adil, şeffaf ve etkin çalışmasını sağlamak için yürüttüğü temel faaliyetlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir