TBB: ‘Artık kınamakla yetinilmemeli, caydırıcı cezalar yaşama geçmelidir’

Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, dün akşam 1-1 berabere kaldıkları Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler’e yumrukla saldırdı, darbeyle yere düşen Meler bazı kişilerce de tekmelendi.

Maç sonrası sahaya inerek maçın hakemine şiddet eylemine karışan tüm şüpheliler ile sahaya inen taraftarlar hakkında soruşturma başlatıldı. Hakem Halil Umut Meler’e yumruk atan Ankaragücü Başkanı Faruk Koca ve Ş. Y. Ş. ve K. Ç. isimli 2 kişi tutuklandı.

Hakem Meler’e saldırıyla ilgili Türkiye Barolar Birliği de açıklama yaptı. Açıklamada, “Artık kınamakla yetinilmemeli, caydırıcı önlemler ve cezalar yaşama geçmelidir” denildi.

Türkiye Barolar Birliği Spor Komisyonu ve Spor Hukuku Komisyonu’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye Barolar Birliği Spor Komisyonu ve Spor Hukuku Komisyonu olarak, sporun evrensel ve birleştirici gücüne olan inancımız tamdır. Sporun, hukukun üstünlüğü ve adil oyun gibi temel ilkelerle harmanlandığında toplumlar arası köprüler kurduğuna şahit oluyoruz.

Dün akşam ülkemizin Başkentinde spor tarihimize kara bir gece olarak geçecek MKE Ankaragücü – Ç. Rizespor müsabakası sonrasında yaşanan üzücü ve kabul edilemez olaylar karşısında, bu ilkelerin gölgelenmesini ve sporun ruhuna aykırı davranışları kabul etmiyoruz.

Fair play ve adalet anlayışının her zaman kazanmaktan ve müsabakanın sonucundan daha kıymetli olduğunu vurgularken, tüm spor camiasını bu değerler etrafında kenetlenmeye davet ediyoruz.

Dünya basını bu yaşananları büyük şaşkınlıkla haber yapmakta ve faillerin alacağı cezayı tartışmaktadır. Şüphesiz ki Türkiye Futbol Federasyonu bir şeyleri değiştirme gayesindeyse köklü değişiklikler yapmalıdır. Artık kınamakla yetinilmemeli, caydırıcı önlemler ve cezalar yaşama geçmelidir.

Bu çerçevede, sorunların çözümüne yönelik olarak adil, şeffaf ve kapsayıcı bir diyalog sürecinin başlatılması ve yaptırımlar uygulanması için çağrıda bulunuyoruz.

Tüm failler tespit edilmeli, bu ağır eyleme dahli olan herkes ömür boyu tüm spor müsabakalarından men cezası almalı, hiçbir kulüpte yöneticilik yapamamalı ve haklarında derhal cezai işlem uygulanmalıdır.

Sporun birleştirici ruhunun her daim üstün gelmesi için çalışmalarımıza devam edeceğimizi ve yapılacak çalışmalara katkı sunmaya hazır olduğumuzu açıkça belirtiyoruz.

Geçmiş olsun Halil Umut Meler Geçmiş olsun Türk Futbolu…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir